Massachusetts Freemasons

Welcome to Mount Olivet

  • We meet on the First Friday of each Month at the

    Cambridge Masonic Hall
    1950 Massachusetts Avenue
    Cambridge, MA. 02140

    (617) 354-1336

    Please join us for fellowship

Mount Olivet's Past Masters

*Ben. F. Nourse 1863-64
*Henry W. Muzzey (a) 1864
*Thomas H. Crowell 1865
*Francis H. Brown 1866
*William Wright 1867-68
*Charles Harris (ab) 1869
*Hiram L. Chase 1870
*Isaac Bradford, Sr 1871-72
*Vonathan Bigelow (a) 1873-74
*James A. Martin 1875-76
*Lemuel Kempton 1877-78
*Michael J. Farrell 1879-80
*Charles L. Fuller (a) 1881-82
*Linus C. Bird 1883-84
*Lafayette G. Blair 1885
*Charies H. Wiswell 1886
*Jacob C. Panon(a) 1887-88
*Thomas J. Young 1889-90
*John K. Perkins 1891-92
*Nalter C. Wardwell (ad) 1893-94
*John S. Patton 1895
*Warren P. Dudley 1896-97
*Albert F. Fish 1898-99
*Otis B. Oakman 1900-01
*Austin S. Temple 1902
*Howard F. Peak, Sr. 1903-04
*John L. Jones, Jr. 1905-06
*Chas. H. Thomas 1907-08
*Charles T. Cottrell 1909-10
*Jesse W. Moreland 1911-12
*Royal G. Furbush 1913-14
*Howard P. Farwell 1915-16
*Irving R. Heath 1917-18
*Frederick R. Foster 1919
*Arthur S. Morey 1920
*Robert J. Fawcett. 1921-22
*Isaac Bradford, Jr. 1923
*William H. Switzer (f ) 1924-25
*Howard F. Peak, Jr. (f ) 1926-27
*Charles L. Hamilton. 1928

*Deceased
(a) Past District Deputy Grand Master
(b) Past Junior Grand Warden
(c) Past Grand Steward
(d) Past District Deputy Grand Marshal
(e) Past Grand Pursuivant
(f ) Past District Deputy Grand Secretary
(g) Joseph Warren Medal
(h) Past Master Lodge of Instruction
(i) Certificate of Merit
(j) Grand Lodge Representative to Mexico
(l) Secretary Emeritus

*George H. Jones 1929-30
*Robert D. Phelps 1931
*Harry J. Baker 1932
*Harold C. Morey (gl) 1933
*Dana N. Squires (f) 1934
*Frank E. Buxton 1935
*Raymond F. Libby 1936
*Walter E. Pollard 1937
*Richard A. Wason 1938
*Robert T. Sanford (a) 1939
*Farnum J. Pollard 1940
*Herbert H. Marshall 1941
*Warren E. Arnold 1942
*Samuel R. Sanford 1943
*Alfred G. Ash (d) 1944
*Frank T. Currie 1945
*Abram Anthony 1946
*John F. Bergmueller 1947
*George C. Edwards 1948
*Martin D. Ratchford 1949
*William J. Holland (d) 1950-51
*Herwald Dowden 1952
*George E. Daum 1953
*Frederick Dehmer, Jr. (c) 1954
*Rolf A. Bergman 1955
*Cecil A. Batson (f) 1956
*William Turchinetz 1957
Sydney Randall 1958
*Eugene C. Blanchard (acdhj) 1959
*V. George Badoian 1960
*Anthony F. Paszak 1961
*Phillip J. Paszak 1962
*Herbert F. Silva (aig) 1963
Philip Matthews 1964
*David J. Frenchko 1965
*Paul E. Nickerson (dehig) 1966
*David Greer 1967
*Walter A. Guleserian 1968
*Michael P. Villane 1969
*Mark Mavrofrides 1970
*Isidore J. Berger (fl) 1971
*John C. Davis (gd) 1972
Robert L Pann (agh) 1973
Lawrence F. Silva 1974
*Richard W. Scott 1975
Charles P. Guleserian 1976
R. Wayne Gurin (d) 1977
*Joseph B. Ferguson, Sr. (adghi) 1978
William W. Covell 1979
Edward M. Weisberg 1980
*Richard E. Stahl 1981
Thomas E. McGurl 1982
Eugene R. Sanford, Jr 1983
George D. Wolfe (dgh)1984
Wilfred R.Garneau (fh) 1985
*Vic J. Hering 1986
Henry Klein 1987
David A. Dutting 1988
Edward F. Lavin, Jr. 1989 (g)
*George F. Shelton (a) 1990
Gregory A. Freitas (gh) 1991
Lauren A. Zagoren 1992
Martin J. Hession (d) 1993
Arthur W. Aznive (dh) 1994
Fred Santosuosso, Sr. (g) 1995
Mark H. Norton, Jr. (adf) 1996
Keith C. MacKinnon (h) 1997
Kirk S. Davis 1998
David Raymond (af) 1999
Kirk S. Davis 2000-01
R. Wayne Gurin (d) 2002-03
David Raymond (af) 2004
Robert F. Stanley (dfh) 2005-06
George D. Wolfe (dgh) 2007
Edward F. Lavin 2008-09 (g)
David A. Dutting 2009-2010
Dean G. Wolfe 2010-2011